Svatební fotograf: Jak se připravuju na svatební sezónu

13.03.2023

Svatební sezóna se blíží a my fotografové dokončujeme přípravy. Já vám teď chci dát nahlédnout do zákulisí a prozradím v kostce, jak se takový svatební fotograf připravuje na svatební dny, které se nezadržitelně blíží. 

Svatební fotograf rozděluje svoji práci na tři fáze. V první fázi se připravujeme na sezónu a víkendy strávené na svatbách, pak přijde samotné svatební focení a na konec je potřeba všechny fotky zpracovat, upravit a předat novomanželů. Před začátkem svatební sezóny si jako fotograf dělám přípravu, starám se o techniku, dávám dohromady foťáky a objektivy, testuju, že všechno funguje. Zároveň se mi začíná plnit kalendář, řeším s nevěstami termíny, základní představy a místa svateb.


Abych byl vidět, musím jako svatební fotograf udržovat při životě Facebook, Instagram a další sociální sítě. V neposlední řadě si zjišťuji informace, novinky a hledám inspiraci u kolegů i světově proslulých svatebních fotografů. Hezká fotka se dá sice udělat i na telefon, jako svatební fotograf mám ale obrovskou zodpovědnost. Svatba je událost, která se nedá zopakovat, nemůžu si tedy dovolit selhání techniky. Proto pracuju s několika fotoaparáty. Fotky ze svateb dělám tak, abych měl vždycky zálohu a aby se za žádných okolností nemohlo stát, že některý z cenných okamžiků vašeho velkého dne zůstane nezaznamenán.

Proto při přípravách na sezónu řeším i nový fotoaparát. Nejnovější kousek v mé výbavě je Fujifilm XT5. Je to pro mě foťák s osobností, má svůj příběh. Je to stejné, jako kdybych vzal do ruky analog, mám z něj podobný pocit. Nevím proč, ale inspiruje mě sám o sobě. Navíc je menší a lehčí, což ocením při focení svateb. Můžu být kdykoli a kdekoli, rychle ho vybalím a jsem připravený na svatební focení.